Norrie produce o revenire uimitoare – cele cinci fotografii bune
Spania v Marea Britanie – Cupa Davis 2018
Locul de desfășurare: Clubul de tenis Puente Romano, Marbella, Spania Data: 2-4 februarie
Acoperire: Live pe BBC Two, butonul roșu BBC, televizorul conectat, site-ul BBC Sport și aplicația mobilă.

Cameron Norrie din Marea Britanie a venit din două seturi pentru a uimi Roberto Bautista Agut și a egalat cotele Davis Cup World Group cu Spania la 1-1.

Norrie, clasat pe locul 114, a luptat strălucit să câștige 4-6 3-6 6-3 6-2 6-2 împotriva numărului 23 din lume pe lut în Marbella.

Anterior, Liam Broady a jucat bine dar a pierdut 6-3 6-4 7-6 (8-6) la numărul 21 în lume Albert Ramos-Vinolas.

Jamie Murray și Dominic Inglot se confruntă cu Feliciano Lopez și Pablo Carreno Busta în dublul de cauciuc dublu.

Meciul va fi live pe BBC Two și pe site-ul BBC Sport de la ora 13:00 GMT.

După meci, Norrie a spus: “În al cincilea set m-am dus să servesc și a fost o erupție de zgomot și m-am gândit, aceasta este o experiență incredibilă … Sunt atât de fericit.

“Nu puteam să fiu mai fericit cu performanța mea de azi, la final am încercat să-l iau punctual cu punct și să mă concentrez asupra rutinelor mele.Am fost doar cel mai bun concurent astăzi și asta a arătat … A fost un meci incredibil – se va lupta pentru a dormi in seara asta cu siguranta. ”

Spania părea sigur că se îndreaptă spre dublu, cu un avans de 2-0, când Bautista Agut, 29 de ani, sa rupt pentru a conduce cu 3-2 în al treilea set. Dar Norrie, în vârstă de 22 de ani, a jucat meciul din viața sa pentru a produce o supăratura uluitoare.

El a rupt de trei ori în al treilea set și de două ori în fiecare, în al patrulea și al cincilea, când Bautista Agut a rănit sub un atac Norrie, cu britanicul lovind 60 de câștigători – de două ori mai mulți decât adversarul său.

GB căpitanul Leon Smith a spus: “La două seturi în jos, vă gândiți, continuați să luptați, păstrați mândria și pasiunea. Este uimitor să vedeți Cam, ca un începător, un debutant, purtând de fapt adversarul în jos. multe momente bune în Cupa Davis și acesta este unul dintre ele chiar acum.

“Sunt puțin pierdut pentru cuvinte, tot ceea ce cereți este că ei dau cele mai bune eforturi și se luptă ca și iadul. Cam merită pe deplin orice laudă pe care o primește”.

Inspirat, Norrie a “rănit” cu victorie

Cameron Norrie a jucat primul său meci profesionist pe argilă roșie, fiind și primul său setter

Marea Britanie pare să se confrunte cu o misiune imposibilă, fără accidentat Andy Murray și semi-finalistul Australian Open, Kyle Edmund, care nu a fost ales pentru deschiderea de cauciuc single din cauza unui prejudiciu de șold.

Spania nu are un număr mondial la nivel mondial Rafael Nadal, dar cei cinci jucători din echipa lor se află pe locul 40 în topul celor 27 și au câștigat 27 din ultimele 28 de legături ale Cupei Davis pe lut. Norrie și numărul mondial 165 Broady își fac debutul în competiție.

Norrie sa născut în Africa de Sud părinților britanici, sa mutat în Noua Zeelandă în vârstă de trei ani și apoi a venit la Londra la 16 ani înainte de a merge la universitate în Texas. El a devenit doar profesionist anul trecut și a pierdut în a doua rundă de calificare pentru Australian Open luna trecută.

Inexperiența sa nu a fost evidentă pe măsură ce și-a amestecat jocul și a stabilit un avantaj de 4-2 în primul set, alegând momentele potrivite pentru a ajunge la plasă și a devasta pe Bautista Agut.

Cu toate acestea, spaniolul a câștigat șapte meciuri la rând pentru a prelua controlul, cu erorile Norrie de montare.

De la 3-0 în jos, Britul a revenit pe servi în al doilea set, dar a fost imediat rupt din nou și Bautista Agut a închis setul.

Norrie a fost de două ori o pauză în al treilea set, dar a câștigat ultimele patru jocuri de la 3-2 în jos, cu un întoarcere backhand sigilând pauză decisivă în a opta joc.

Britanicul a dominat apoi, outfoxing Bautista Agut cu lovituri de timp bine-timp, volei excelente și câștigători de pe linia de pe ambele aripi.

Norrie a avut 21 de câștigători în al patrulea set singur, dar a trebuit să salveze trei puncte de pauză atunci când a servit 1-0 în setul final. Odată ce a făcut acest lucru, a tras clar pentru a câștiga una dintre marile victorii ale Cupei Davis Britanice în patru ore și un minut.

“Joc on” – reacție la câștigul lui Norrie

Andy Murray: Aceasta este una dintre cele mai uimitoare victorii / rezultate / supărări pe care le-am văzut într-o perioadă lungă de timp pe un teren de tenis. Bună pentru Cam Norrie și toată echipa. Și Broady a fost excelent.

Kyle Edmund: Ce efort a Cam Norrie. N-ar fi putut reprezenta camasa cu mândrie, pasiune si spirit de lupta! A apărut pentru echipa și un efort bun de către Liam Broady și în primul său meci.

Jamie Murray: Schnozz! Ce spectacol! Cel mai mare câștig vreodată de un brit în Cupa Davis?

Dominic Inglot: Ce rezultat are Cam Norrie. Masiv! Și fanii britanicii au făcut-o ca o cravată de acasă! JOC ÎNCEPUT!

GB’s Broady a fost bătut în deschiderea Cupei Davis – cinci fotografii bune

Broady impresionează, dar “gătit” nu a câștigat

În timp ce nu putea să-și provoace sufletul, Broady și-a impresionat, de asemenea, calmul și atitudinea pozitivă, în timp ce el ia împins pe Ramos-Vinolas cu mâna stângă în meciul de deschidere al cravatei.

A servit pentru al treilea set la 6-5 și a avut un punct stabilit în pauza de egalitate care a urmat, dar Ramos-Vinolas, 30 de ani, a închis victoria pentru gazde când Broady a fost întins prea departe printr-o întoarcere forehand.

“Sunt mulțumit că m-am făcut mândru și am luptat până la capăt, dar sunt absolut înghițit că nu am câștigat”, a declarat Broady pentru BBC Sport.

“Lucrul pe care trebuie să-l amintiți este că tipii ăștia sunt numai umani. Știu că au înregistrări fantastice pe lut, dar sunt bateți”.

După dublurile de sâmbătă, meciurile inverse sunt duminică. Capitanul britanic Smith ar putea să includă în continuare numărul 26 al lumii, Edmund, a cărui suprafață preferată este lut, dacă șoldul său sa îmbunătățit suficient până atunci.

Analiză

Fostul jucător britanic Davis Cup, Jamie Baker, pe BBC Sport

Aceasta face o rotire cu totul diferită pe cravată.

Dublurile sunt un meci de 50-50 și probabil Marea Britanie sunt ușor favoriți. Apoi, duminica, Kyle Edmund primește o odihnă suplimentară.