Căpitanul german Michael Kohlmann a declarat că victoria asupra unei echipe australiene puternice “a arătat că suntem capabili să mergem mai departe decât aceasta”

Primul german german Alexander Zverev a învins pe Nick Kyrgios în seturi drepte pentru a da țării sale o victorie cu 3-1 pe Australia în meciul Davis Cup World Group.

Zverev, 20, a câștigat 6-2 7-6 (7-3) 6-2 în Brisbane pentru a pune Germania într-un sfert-finală împotriva Spaniei sau Marii Britanii.

Kyrgios a fost tulburat de o problemă cot, iar Zverev, numărul cinci din lume, sa confruntat doar cu două puncte de pauză.

Italia Fabio Fognini a bătut-o pe Yuichi Sugita din Japonia, pentru a da țării sale o victorie cu 3-1 în Morioka.

Numarul 22 Fognini a trecut de Sugita 3-6 6-1 3-6 7-6 7-5 intr-un meci de maraton care dureaza patru ore si opt minute pentru a lua Italia in sferturile de finala pentru a cincea oara in sase ani.

Japonia va trebui să intre în play-off-urile din septembrie, în încercarea de a rămâne printre elita Cupa Davis.

Apărătorii campionilor Franţa și a patra semințe Croaţia conduc 2-1 în legăturile lor cu Țările de Jos și Canada, care se îndreaptă, respectiv, spre duminică.

Belgia sunt 2-1 împotriva Ungariei.

Australianul Kyrgios, în vârstă de 22 de ani, a intrat în meciul cu Zverev din Germania, plin de așteptări, după o victorie impresionantă în fața lui Jan-Lennard Struff în deschiderea de vineri.

Problema cotului a devenit mai pronunțată în momentul în care meciul a progresat, australianul scuturând de multe ori brațul drept între puncte.

– E evident că ma afectat foarte mult, spuse Kyrgios. “Servirea mea este cea mai mare tărie mea. Adică, m-am gândit că a jucat grozav astăzi – dar slujba mea nu a fost chiar acolo și asta afectează restul jocului meu”.

“Sperăm că acesta este doar începutul pentru noi”, a spus Zverev după ce a învins pe Kyrgios.

“Este minunat, este un sentiment uimitor și fără colegii mei nu ar fi fost posibil.”

Zverev – care a fost forțat timp de aproape patru ore înainte de a vedea pe 18 de ani pe Alex de Minaur în cinci seturi vineri – a fost rareori tulburat.

Kyrgios a pierdut două dintre primele patru jocuri de serviciu pentru a renunța la setul de deschidere în doar 23 de minute. El a servit mai bine în cel de-al doilea set, aruncând în jos opt ași, dar la 4-3 a avut un timeout medical pentru tratamentul pe braț. Australianul a avut două seturi de puncte la servirea lui Zverev la 6-5, dar germanul salvat, apoi a jucat un superb tie-break pentru a face o stranglehold pe meci.