Alexis Sanchez și-a marcat primul gol pentru Manchester United, în timp ce bate Huddersfield pentru a reduce diferența de la Manchester City

Manchester United a bătut pe Huddersfield pentru a reduce diferența dintre rivalii Manchester City la 13 puncte după ce liderii Premier League au avut loc la egalitate de către Burnley.

Romelu Lukaku a pus gazdele pe prima pozitie inainte ca Alexis Sanchez sa marcheze primul gol pentru Red Devils, transformand revenirea dupa ce a fost salvata prima sa penalizare si vizitatorii au cazut in zona cu o patra infrangere.

Anterior, Johann Berg Gudmundsson a înscris un egalizator târziu pentru Burnley, deoarece City nu a reușit să câștige pentru a patra oară în acest sezon.

Danilo a marcat un deschizător superb pentru cursa lui Pep Guardiola, dar oaspeții nu și-au luat șansa, Raheem Sterling pierzând un gol deschis în cutia cu șase metri.

În meciul târziu de pe stadionul Emirates, Pierre-Emerick Aubameyang a înscris un gol de debut, iar Aaron Ramsey și-a croit primul hat-trick pentru a da Arsenal o victorie de 5-1 pe Everton.

Fellow semnătura ianuarie Henrikh Mkhitaryan, de asemenea, a luat un hat-trick de asistă.

La celălalt capăt al tabelului, Southampton sa mutat în afara zonei de retrogradare după ce a reușit să bată partea de jos West Brom 3-2 la The Hawthorns.

Ahmed Hegazi a pus gazdele în față, doar pentru ca sfinții să înscrie de două ori la trei minute înainte de pauză prin lovitura superbă a lui Mario Lemina și lovitura lui Jack Stephens la postul din spate.

Lovitura liberă a lui James Ward-Prowse a făcut 3-1 oaspeților și, deși Salomon Rondon a trimis balonul în plasă, echipa Alan Pardew nu a reușit să se ridice.

Swansea se află chiar în partea de jos a trei după un egal cu 1-1 cu Leicester, cu antetul lui Federico Fernandez anulează deschizătorul lui Jamie Vardy.

Vreau mai mult?

În altă ordine de idei, Brighton sa urcat pe locul 13 și a reușit să obțină puncte cu adversarii West Ham după o victorie confortabilă de 3-1. Javier Hernandez a egalat după deschizătorul lui Glenn Murray, dar Jose Izquierdo a marcat un al doilea sublim și Pascal Gross a forat o treime de la 20 de metri.

Și Bournemouth a venit de la un gol în jos pentru a bate Stoke – Joshua King și Lys Mousset înscriere pentru Cherries după Xherdan Shaqiri a pus vizitatorii în față, în cinci minute.

În Campionat, Cardiff și-a menținut promovarea cu o victorie cuprinzătoare de 4-1 la Leeds.

Bluebirds rămân al patrulea, cu două puncte în spatele lui Aston Villa, care și-a câștigat a șasea victorie succesivă cu o victorie de 3-2 pe partea de jos a lui Burton.

În Premiershipul Scoțian, liderii de liga celtică au căzut doar la cea de-a doua înfrângere internă sub Brendan Rodgers, deoarece au fost bătuți cu 1-0 la Kilmarnock.